2006. június 30., péntek
2006. június 29., csütörtök
Ülni hárman. Mint valami félbe maradt program, úgy ülni. Mondani is valamit, programszerűen. Egymás szemébe nézni közben, de már nem észre venni, hogy mi ilyenkor egymás szemébe nézünk. Ugyanazokat a mondatokat ismételgetni egymásnak, kicsit máshogy, kicsit árnyaltabban. Olyannak lenni mint egy azon fának három ága. Tudjuk, hogy valami összeköt minket, a törzs ami csetlik és botlik (járófa), de igazából már rég nem látjuk át az ágak kuszaságát, az irányt meg még kevésbé.
Egyben szomorú és kedves az, ahogy tudomásul vesszük egymást, azt hogy mi már nem fogunk meglepetéseket okozni egymásnak. Tudjuk a szórendeket, azt, hogy x ingerre mindig y válaszreakciót adunk. Szeretjük a másikban a konstanst, még ha tudjuk, hogy hol amaz, hol mi szenvedünk meglététől. Közben sörök és körök, "mi van-ok?", amire éppen úgy nem lehet válaszolni, mint ahogy 10 éve sem. Várni, hogy az asztalra letegye az összegyűrt papírt és aztán babrálni vele. Tovább adni. Pedig mi semmit sem adunk tovább. Mammutok vagyunk, akik tévedésből élték túl a globális felmelegedést és még vélemyényünk is van róla. Azért még is úgy van valahogy, hogy minket a fázás hozott össze egykoron és most hiányzik a megélése. Mert túlélni akarunk. Nem akarunk sietni mint régen, nem akarjuk eltaposni az összes általunk feleslegesnek tűnő szabályt. Megnyugodtunk, lenyugodtunk, azért vagyunk ilyen idegesek.
Tehetetlenül nézzük a másikat. Valaha egymást is felemeltük, most magunkat se tudjuk.
Hárman ülünk, egy adott hely legsötétebb sarkában. Igaz, biztos nem olyannak látszik innen semmi, mint ahogy valójában. Kicsit torzul az egész, de legalább mi sem látszunk. Bujdósók vagyunk, akik akkor is itt maradnak, ha az összes hunyó hazament. Bujdósók vagyunk, indiánok, kihaló félben lévő ipi-apacsok. És mindjárt részegek is. Nem jó nekünk, mondja valaki, mondja egy, aki közülünk is bárki. Ha hárman vagyunk, azt bizonygatjuk egymásnak, hogy ez így van jól.
50% -ban el is tudjuk hinni, hol a másiknak, hol magunknak. A hiányzó 50% -ot mindig a harmadik hozza.
2006. június 27., kedd
Hihető, hogy mindenkiben lakik egy illető, aki nem ő, és nem más, ez végső soron árulás.
Nem egyszerűen rosszabb az, vagy szembetűnően jó.
Mindegy hogy egy macska lakik a vizilovakban, vagy a macskában lakik a viziló.
2006. június 23., péntek
2006. június 22., csütörtök
Olyan ez az egész mint ha a star wars-ból akarnának csinálni musicalt. Hasonlatos lenne abban is, hogy biztos jó sokan lennének kiváncsiak az önjelölt zsenikre, úgy értem önmagukon kívül, de attól még minden hamisan szólna, de ez számít ebben az egészben a legkevésbé. Az ember olyan lény, hogy ha megatlálod a módját, minden elvéről lebeszélhető. Még akkor is, ha sose volt neki, csak úgy mindekinek könnyebb. De hát mindnyájan ezt szeretnénk. Azt, hogy könnyű legyen.
Nagyon kiváncsi lennek ha e sorok írója jó szerencsének híján, mondjuk beleszületik Irak kellős közepébe (azon túl, hogy idétlen kaspót hordana a fején)akkor most nem azon merengene e, hogy nagybetűvel írják e a nagybetűs életet. Gondolatban azért eljut a Clark Ádám térig, szív, ürít, de nem dohog. Egész jól el lehet úgy lavírozni egészen sok évet, hogy tényleg nem mondunk véleményt (vagy nem merünk, vagy nincsen olyanunk), kellemes luxusfotel az ilyesmi, elterpeszkedhet benne a tohonya lélek.
Na már most Amerikába menni így se nagyon könnyű mostanság, még ha történetesen lengyel származású az ember akkor se, hát még ha egyszerű kismagyar, /minden magyar az/. (t.i a lengyelek az Iraki invázióban olyan létszámmal vettek részt, hogy meg lett ígérve nekik a vízumkényszer feloldása. Megígérve lett. Betartva nem.)
Aztán, ha valakinek nagyobb probléma az, hogy esetleg nem lehet bébiszitter az Egyesült Államokban, mint az, hogy nem tud eljutni a városában á-ból bé-be, ami lássuk be minden banalitása ellenére is életszerűbb, sokakat érintő probléma, akkor most épül, most épül, ha nem is magas Déva vára, de egy baszott nagy hajó, aminek a mérete sokszorosa a Titanicénak, így aki nem érzi jól magát, mehet. Amúgy is fogy a magyar, ne akasszuk meg a történelem fogaskerekét.
Fura dolog a biztonság. Miért kell félteni ennyire ezt az embert? Miért fél ennyire az ember? Csak nem rossz a lekiismerete. Csak nem valami olyat tett amire jó érzésű, szabad gondolkodású embernek fordul egyet a gyomra és sercint egyet a forró aszfaltra? Félni az fél, akinek van félni valója, maradjunk ennyiben.(Ide ölteném még azt tényt, hogy a kommunista blokk leérinthetetlenebb vezérei is lementek néha a nép egyszerű gyermekeihez egy kis buksi simire, pedig hát ha lelővés egyszerűen nem jöhetett szóba, de azért egy eltévedt saller azért sanszos lehetett volna). Csak annyit jelent ez, hogy nincs rendjén az - nagyon nincs rendjén - amikor egy vezér fél az általa vezetettektől.
Ha idelátogat az amerikai elnök, akkor nem azt kell mondani, hogy ne jöjjön, mert nélküle is dugó van. Egyszerűen csak annyit lehetne tenni, jelezni a magunk eszközeivel, tehát nem az életére törni, hogy ártatlan embereket nem szép dolog kínozni és elmesélni neki, hogy pl 56-ban kb olyan kihallgatási eszközöket használtak mifelénk, mint most ők. És hogy mi azt már többnyire megbántuk. Egy szóval azt lenne ildomos mondani neki, hogy mi bárki seggét hajlandóak vagyunk ilyen olyan előnyökért fényesre nyalni, csak legalább a keze ne legyen véres. Be sem kell tartani az ígéreteket, mi már azt is elhisszük, hogy amikor valami szar lesz, az értünk van.
Egyébként pedig nincs azzal semmi baj, ha két idióta találkozik. Örüljön az ország kórterem.
Destroy Everything You Touch - for president
Egy ország morális helyzetét jól példázza az, ha a honi médiában pozitív érvként hangzik el az, hogy míg a hígagyú George W Bush érkezésekor Ausztriában 15.000 ember tüntetett, addig hazánkban 9 darab ember érezte azt a gondolatot magáénak, hogy a világ vezető hatalmának vezetője egy pszichopata, aki egy nem kizárólag torz lelkűek által alkotott társadalomban méltán számíthatna a fasiszta jelzőre. Mit ugatok, én is itthon vagyok. Erre vagyok nevelve. Ezt tette velem a szolgalélek nevelde.
Amikor nincs jövő, akkor marad a múlt. Nézd csak a sok retróruhát, retróbiciklit, retrómulatót, retrófiút, retrólányt. a retrótortán a retrómarcipánt, a retrómetróban a retróhuzatot, a retrót a köbön, a retrót bárki szemében, szemérmed is csak retrószemérem, retrósebeden retró a tapasz. A jövőd is retró, oda meg vissza az. Retró az enediken. Kimaradsz valamiből, ami nem te vagy, és még bánni is van merszed. És ami nekik a retró, az neked marad csak a jelened. Úgy mint egy filmben az utolsó jelenet. (ami volt, te már csak aztat, de csak aztat szereted)
2006. június 21., szerda
2006. június 17., szombat
Gyemek korát falun töltötte szász származású nagyszüleinél. Nagyapja halász volt, így Stety mindent tudott a halakról. Később pontosan annyit is beszélt, mint azok a kopoltyúsok.
Katona ideje alatt a mennyasszonyát elszerette a testvérbátyja, Stety hazatértével nem szólt egy szót sem. Soha többé. De még papírra sem írt. Lógott a világon és a világ is lógott rajta.
A második világháború egy öreg diófa alatt érte. Nem látszott semmi érzelem az arcán, amikor a hírt meghallotta, csak annyit mozdult, hogy bal karját meghajlította, úgy hogy az alkar és a felsőkar összesimult. Könyök hajlatába szorult a háború levegője.
Stety aztán így élt még vagy harmincakárhány évet, behjlított karral, némán, lógatva magát a világon, s a világ is hagyta őt magán fityegni.
1976-ban, egy nyári délután, tévé nézés közben egyenesítette ki a karját, lassan keveredett a régi levegő az új szelekkel. A képernyőn Németh Miklós dobott olimpiai aranyat érően nagyot a montreali olimpián. De ezt Stety már nem látta, mert vissza ment oda ahonnan jött, a nem is voltak közé. Nem hagyott maga után egyéb nyomot, mint a könyök hajlatába szorult, évtizedeken őrzött levegőt. Tettenérhetetlen volt a jelenléte.
Egy nő a szárnyam. Nem olyan nagy (mint hiszi). Jó egy hetet át lehet vele repülni. Biztonságban.
Afrika én vagyok.
2006. június 15., csütörtök
A cipő kicsi volt rám. Már meg nem mondanám, hogy pontosan hol szorított, de szép volt a talpa. Hátra fele nézve ment hetekig benne az embergyerek, bele pocsolyába, nézve milyen mintázatot hagy maga után. Most hogy így eszembe jut, sajátos performance lehettem volna, ha akkor van az ilyesmire igény. Aztán lett is igény az ilyesmikre - nem hagyományosan művelni a hagyományost - de akkor már én nem annyira szerettem haladni, hátra fele nézve sem meg egyébként sem. Amikor a haladásnak van keletje, akkor azt veszem észre magamon, hogy menthetelenül elhevernék. Így van ez azóta is.
Aztán később, Komárom nagyon is északibb felén vásárolt Botas cipő, a kék-fehér, a velúr, amiben szaladva lehetett csak mindent csinálni, szemetet levinni a negyedikről, vagy elkésni karénekről és a házfal párkányára állva nézni a többieket, ahogy ezredszer is makacs megátallkodottsággal kezdenek bele a "serkenj fel kegyes nép, mosolyog az hajnal" (hamis archaizálás, amit annyi idősen nem nagyon lehetett érteni).
Később a barna jellegtelen félcipő, műanyag talpávall, amivel minden különösebb akarás nélkül is meglehetett nyerni a ki tud tovább csúszni a jégen versenyeket a nagyszünetben. Ki kellett otthonról lopni, aztán a tejbolt előtt levenni, le az ormótlan csizmát, és felváltani erre, a biztosra. A barna jellegtelennek köszönhetem, hogy a téli hónapokban respektem volt az isiben.
Aztán még rengeteg cipőm volt, amire szívesen emlékszem vissza, úgy is mint első találkozás, vagy végső búcsú. Azonban mindegyik cipőmre igaz volt az, hogy átmeneti. Csak nem mindig át.
2006. június 13., kedd
2006. június 7., szerda
Akkor én mi vagyok? Ami van, az mind definiálhatatlan.
Nekem meg nincsenek is rá szavaim. Az utolsó életben maradt proletár vagyok, de sehogy nem tudok annak látszani.
2006. június 2., péntek
Egy not droid által körbe vizelt térbe érkeztem, azaz hogy bele léptem egy képbe (korábban az volt, hogy verebek, mackók, most meg csak én), amit az ember soha nem úgy képzel, amilyennek egy ilyen helyet képzelhetni lehet talán. Ez a Tabán. Aztán a célban, ott várt már B. Józsefné, akit biztos csúfoltak hajdan az iskolában, és most elégtételt úgy vesz ezen a csorbán, hogy órákat lopkod másoktól el, a szobája gettó, ő maga klepto, mán', ha az idő jön kettőnk közt szóba. 12-szer íratja le velem a nevem, mintha valami hiba volna ez a részemről, melyet egyszer és mindenkorra szeretne belém vésni, okulásképpen. B. Józsefné, ha akarom kedves, ha akarom semmilyen, de leginkább távolságtartó, ezt azzal nyomatékosítja, hogy bár nem lehet tudni, mióta lakta ő be azt a 6 négyzetmétert, de jól hozzábarnult már a bútorzathoz, szőnyeg mintákat hord a blúzán és jól áll neki a eldzsi téefté.
Aztán haza felé, megint ugyanazon a hídon megállok egy kicsit és vödörnyi kérdőjelet öntök egy néven nevezhető folyóba. Csak lefolyig mohácsig, de lehet hogy tovább. Jó lesz matrózoknak kétes eredetű betűlevesbe. A Duran szendvics kirakata előtt két molett nő fényképezi felválva egymást, kényes ellenpontként (mint gebe) én reflektálódok a kirakat üvegén.
Most pedig el indulok arra a helyre, ami az egyetlen olyan, ahova szivesen. Oda ahol semmi sem a hátam közepe.
Aztán este soha lesz.