Mammutért indultam minap a közértbe, olyan mohás szapiensz érzés vett rajtam erőt, én voltam az, semmi kétség, a fehérjedús neandervölgyi archetípus. Persze, csak egy sorban állás lett belőle és tej, abból is két liter. De útközben vizsgálódásom tárgyává tettem néhány falra ragadt árnyékot, memorizáltam a levegő szagát. Aztán eszembe jutott, hogy olyan vagyok mint aki menteni akar valamit - talán menthetőt, mint aki óvatos, még lassan is léptem, szándékosan. Zavart, hogy az az egész ami körbe volt 360 fokban az mégsem díszlet, nem lesz kiírva a végén, hogy a tetőről lefagyott galambnak semmi baja nem esett. Talán aggódtam is. Az egész könnyűsége miatt, ami így hirtelen képes engem elnémítani, tapaszt tenni a szájra vagy titoklakatot. (mivégre folyton mindig, mindent elfecsegni) És aztán pedig azt mondani, hogy szeretnék, kerek egészséges mondatokat leírni, de végső soron nem hinni benne, csak szájalni, fecsegni, elnyúlni a hullámon, szólamszörfözni, egy szóval nélkülözni tudni magam. Furcsállani, hogy a homlokegyenest az nem mindig szembe, félrehúzódni, megteremtve ezzel bizonyos megtalálások előfeltételeit, részlegesen átadni magam annak a könnyűségnek, hogy mindez velem történik. Átlátni magamon, és félni, hogy valami olyan részem is létezik, amiről eddig mit sem tudtam, és attól is félni, hogy meg tudok e barátkozni vele. Ha pedig nem, akkor kit bántok meg. Magammal. Ha levegőt veszek, akkor tudom, hogy levegőt veszek. ha megbotlok, nem azt mondom, hogy hoppá, hanem azt, na nézd, most jól megbotlottam, szinte katasztrófálisan vagyok jelenidejű. Megrémít, hogy ezt akartam, jelenidejű akartam lenni, minden pillanatot szélsőségesen hosszúra nyújtani, zacskó szám lopni az időből, nem elszámolni vele. Itt ül a felelőség a vállamon, lecsorog a mellkasomra.
2006. január 30., hétfő
2006. január 24., kedd
Beleesni a kétségbe, arra persze van eszem. Most kicsit - soha nem hittem, hogy valaha ilyet fogok mondani - jobb lenne, ha rosszabb lenne nekem. Persze csak úgy, ha a nagy világhalmaz elméletem igaz volna. Úgy, hogy ami valahol hiány, az máshol többlet és viszont. Belátó vagyok, de nem látok bele. Mindegy is, hogy adott kavargáshoz van e személyes viszonyunk, értve ez alatt azt, hogy kifejezetten a miénk, vagy mint ahogy nem a miénk, de képesek vagyunk magunkénak érezni. Mert a gyökerei teljesen érthetetlen módon, össze vannak keveredve, olykor karolva, simán. Nekem tényleg lepereg az életem, amikor a végső kérdésekhez jutunk, az elbizonytalanítóakhoz, a tűrhetetlenül megválaszolhatatlanokhoz, nem mellesleg a méltatlanokhoz. Főleg azokhoz. Nem tudom azt ott ki ültette el. Nem tudom, honnan ez a rengeteg félelem, mint ahogy azt se, hogy mivel lehetne ezeket messzire elkergetni, és nem csak úgy mint valami szegény legény egy hagyománytisztelő mesében, hanem magáért, csak azért mert hinni tudok az igazságában. Másról beszélek, magamat értem alatta. Egy percre ma, minden erőm elhagyott. Jó lett volna irányítani, hogy hova menjen.
2006. január 22., vasárnap
2006. január 21., szombat
2006. január 17., kedd
2006. január 16., hétfő
2006. január 14., szombat
Ha soha nem pislognánk akkor fakó lenne a szemünk, égne, olyan volna mint ha homok ment volna bele és mindenféle baktériumok támadnák meg. Nagy árat kellene fizetni a folyamatos látásunkért, először minden fontosat észre vehetnénk, aztán már pedig csak vakul sejtenénk mindent. Nem vehetnénk észre a kacsákat a ködben, a sakkfigurákat a hősök terén, de még a pulóverekbe ragadt hajszálakat sem. Figyelmeztetni kellene minket, hogy mi mindenbe ragadtunk már bele, mert nem vennénk észre. Nem tudom, talán e fogyatékosságunkat ellensúlyozandó kaptunk lelket, mert az soha nem pislog, legfeljebb hunyorog, ha megijesztik.
(csiga szíven van e nyálka?)
csiga utcán, csiga téren,
igyekeznek csiga nyárba.
Csiga szájban, csiga csönd,
csiga szarvon, csiga gyöngy,
csigalépcsőn, csiga szépen,
csiga ember beköszönt.
Csiga szemmel, csiga bájt,
van az hetven csigabyte,
csigapécén, csigawécén,
csiga nem mond csiga álljt.
Csiga füllel, csiga szót,
csiga lát sok csigajót,
csiga testen, csiga nyálon,
csattan ezer csigacsók.
Csiga héven, csiga ablak,
csiga város, csiga táj,
csiga bőrön, csiga csillog,
be nem áll a csigaszáj.
2006. január 11., szerda
Élt egy szegény legény, (valahol) de a földrajzi helyzete nem is olyan fontos. Maradjunk abban, hogy túl az érzékenységen, rosszabb napjaiban a túlérzékenyen is túl, ahol Jancsi mosogat, ebből következőleg; Kati azúr (de ő egyre jobban) - a szereplők kitaláltak (engem), a valósággal való bárminemű egybeesésük, melyet nyugodtan nevezhetünk ájulásnak is, pusztán a véletlen műve, belátom nem ellenemre való. Végül még csak annyi, hogy mit nekem te magyar nyelvnek, alany -állítmánnyal terhelt bája, alázlak még, de nem tegezlek.
Önéletrajzot írni mind közül a legeslegrosszabb. Tökéletesen világossá válik ilyenkor önmagad számára, hogy mindezidáig semmit sem csináltál, naplopó vagy, ráadásul tehetségtelen is, kis túlzással olyan haszontalan, mint a billenytűzeteden a több éves piszok. A megsemmisülés úgy tehető már majd tökéletesen teljessé, hogy közben nyomasztó, az élet megválaszolhatatlan kérdéseit firtató dalokat hallgatsz a te munkavállalásod közben. A károsanyag kibocsájtás ilyenkor cigarettákban merül ki, és még abban is - ami aggasztóbb, hogy aki segítene nekünk azzal elviselhetetlenül undokul viselkedünk. Ilyenkor célszerű olyan agyat választani, amire nehéz menni.
Amikor elkészültél, mindennél tökéletesebb lesz az énképed, partvist fogsz, lapátra söpröd. Hátradőlsz, mint aki megette a kenyere javát és kiseperte a morzsát.
2006. január 9., hétfő
2006. január 8., vasárnap
Egyébként meg általában úgy van, hogy akinek titkos helye van, annak be nem áll a szája, de nem nagyon mond semmit, megkukul és hülyeségeken töpreng, meg van amikor irígykutyásat játszik. Azt hiszem csak amiatt mert közelebb akar lenni. A helyhez, a titkoshoz.
2006. január 7., szombat
Nagy az orrom, hát kibérelték valami illatok.
2006. január 4., szerda
Mivel amúgy is nagy keletje van mostanság a versenyszellemnek én is avanzsálok egy mikronyertest.
A decemberi keresett kifejézesek-versenyt, Oidipusz nevű kedves olvasóm nyerte az "anya érintés feláll " rákeresésével. Gratulálok. Nyereménye egy színházjegy.
(lehet, hogy nagy hibát követek el, mert a pina részei - re is reagáltam és meg is lett a maga következménye. /printscreenközeli élmény/)
Nemzeti Színház Oidipusz - állítópróba
2006. január 2., hétfő
Kellene majd egyszer egy mese, ami úgy kezdődne, hogy a hol az nem volt egyáltalán. Komolyan vehető mesére gondolok, nincsenek illúzióim. Azért lenne szükség erre a kezdésre hogy egy kicsit elbizonytalanítson a mibenlétet tekintve. Példának okáért, örülnél e te is mint majom a farkának, amikor a tekinteted a freeblog csókos szekciójában önnevedre bukkan, és az lenne e az első pavlovi reflexed, hogy bőszen a printscreent kezded el nyomkodni, nyerve egy posztnyi szünetet magadnak, aztán a térfogat meg mégis kitöltve. Vajon a siker csalóka érzete benned is így elterpeszkedne és leizzadná e maradék önbecsülésed - ez alatt azt értem, hogy azt a fajta becsülését magadnak, ami belőled való és nem mástól kaptad, nem bonyolult érdekrendszerek szennyvízcsatornáján szivárgott beléd. Aztán kellene még az is ebbe a mesébe, hogy boldogan éltek (amíg fel nem faltak, de felfognak falni, nyugi, mindenki eleinte azt hiszi, hogy nem), de a boldogan élni nagyon is lehetetlen, a boldogság - szerintem igen is rövid volta miatt. Az emberszív valószínűsíthetően nem alkalmas a boldogság permanens átélésére, ezért pillanatokra, kegyesebb esetekben néhány percre, elvétve csak órákra jelenti be magát oda - beléd, mint állandó lakcímre. A boldogsággal még az is a baj, hogy olyan mint a mongol birodalom, terjeszkedni akar, és akkora méretűre növekszik végül, mígnem igazgatása teljesen kuszává és átláthatatlanná válik és végül darabjaira hullik. A boldogság kicsit erőszaktétel a boldogtalanságon, márpedig ha így van, akkor azt mondják ilyenkor, hogy az előbb utóbb erőszakot szül. Én ehhez nem értek, nem csak hogy alulolvasott, aluliskolázott is vagyok, újabban alulgyullladt is vagyok. Ebben a mesében mondjuk nem jutna egy esetben sem egy királyfira három királylány, a szerencsésebbjének is csak jó ha egy. A fele királyságot pedig erős adóterhek sújtanák és sok seggel kellene bensősége viszonyt folytatni még így is, hogy a (ny)elvi kérdésekről ne is essék szó. Ebben a mesében nem lenne egy hétfejű sárkány sem, mert az ide már nagyon bonyodalmasnak tűnhet, összezavarja az olvasót, hogy miért pont hét, miért nem több, miért nem kevesebb. Hárommellű nők plasztikus ábrázolása azonban megengedett, és jót tesz a statnak. Eb ki a statját meg nem eszi, mi tagadás, egy kutya nem sok annyit nem látni, tehát megy a kajolás kétpofára. Aztán persze még az is lenne a végén, hogy fuss el véle, persze én nem vele futnék még se, hanem inkább azokkal, akiknek a boha életben nem lesz ott a neve sehol, meg aztán azt se nagyon tudják hogy a printscreent eszik e vagy isszák, a boldogságot pedig folyton, de tényleg folyton újra és újra értelmezik.
Ma rájöttem. (Ez hülyeség, soha, sehol, semmi módon nem szoktam rájönni semmire, ez a fehér bot sem a design része, nagyon is funkcionálisan van) Hogy akárhányszor megnyitom ezt a nyűves admint, mindig az utolsó bejegyzésre tekintek. Nem lehet ez másért, biztos csak az van, hogy nagyonnagyonnagyon titkosan arra számítok talán, hogy majd történik valami a blogban, a nélkülem eltelt időben. Mondjuk úgy, hogy megkerülnének a meg nem talált szavak, a helytelen nyelvtani egyeztetések pedig kijavították magukat amíg nem voltam itt. A vesszők, a pontok pedig engedelmesen a helyükre másznának. Néhány arra érdemes gondolat, ide e meglévőbe belesimulna (emelve ezzel a nívót, látogatottságot vagymit, és kedvezőbb mutatókkal rendelkező versenyblogíró lennék, mondjuk) és játékba kezdene a már meglévővel, hogy kiegészítene engem az a valami, valahogy erre gondolok ilyenkor. Hogy elég lenne egy névelőt beírni, és tudná a mondatom folytatni magát, nélkülem, megint. És nem akarná valami titkos ajtón át belémrágni magát ez a kötelezőnek tűnő éveleji spleen, és én igazából nem is szeretnék semmiféle engedményt tenni sem magamnak, sem neki. Szerencsétlen egybeesés az, hogy éppen akkor végződik kollektíve valami, amikor én (erősen szubjektíve) néhány nap múlva elkezdődök - újra és újra, és ez mindig így lesz. Marad. Ilyenkor fokozottan vagyok matematikákonyabb, számolok, és mindig van az az érzésem, hogy valahol elrontottam, hogy egy hiba csúszott a számításomba. Persze mindig jól számolok, csak nem jó számolok el. Ki kellene adni ezt az egészet napszámba, olyannak kellene írni, akit nem zavar ha kilinkelik, olyannak akit nem zavar, ha nem linkelik ki, meg minden ilyen elletétes törekvést egymásba karolva diszkréten tud elintézni.