Valószínű, hogy hibásan működik. Valószínű, hogy a része vagyok. Valószínű, hogy nem volt más választásom. Valószínű, hogy piszlicsáré. Valószínű, hogy ügyek. Kétséges, hogy valaha is. Kétséges, hogy soha.
/
Elgondolkodtatóan hibásan működik. Kétségbe ejtően vagyok a része. Törvényszerűen nem volt más választásom. Eldöntetlenül piszlicsáré. Ellentmondást nem tűrően ügyek. Zavarosan (az), hogy valaha is. Eldöntetlenül soha.
/
Barackszínűen működik hibásan. Vaniliásan vagyok a része(g). Világos, hogy nem volt más választásom. Kíméletlenül piszlicsáré. Tavasszal fakadó ügyek. Sose az, hogy valaha is. Mindig az, hogy soha.
/
Államgépiesen hibásan működik. Kényszeredve vagyok a része. Letészem a lantot, ez a választásom. Hacacárésan piszlicsáré. Aktuális, hogy ügyek. Talán valaha is. Talán soha se.
/
Hibás az, hogy valószínű. Részesedem a valószínűségében. Én választottam, hogy valószínű. Piszlicsáré módon valószínű. Ügyet csinálok belőle. Valaha még kétséges volt. Soha nem volt kétségem e felől.
/
Hiba, valószinű, választás, piszlicsáré, ügyek, valaha, soha. Aztán már ez sem.
2006. február 23., csütörtök
2006. február 22., szerda
(Higany neve egy tévedés, annak pedig határozottan jó, azt szereti az emberi természet, többletet lát általában abba, amiben inkább hiány van. Ő maga találta ki magának ezt, még 11 évesen. Gondosan eltervelte beceneve elterjedésének mértékét és irányát. Először csak az Erdő sori gyülevészekkel szólítatta magát annak, és minden hét keddjén egy párhuzamos utcányi teret harapott ki magának az öröklétből. Higany abból a meggondolásból találta ki magának ezt a nevet, mert hiú volt azon tulajdonságára, hogy lassú. Évekkel később világosította fel a Zenyiga Kriszti, hogy Higany tulajdonképpen Ólomra gondolt, de akkor ezt az egészet nem lehetett visszacsinálni.) Mondjuk vissza éppen vissza lehetne, csak akkor előlről kellene kezdeni az egészet, onnan, hogy Ólom kaláccsal ette a töpörtyűt, de ezt senki sem akarhatja. Higany szájában néha tényleg megaludt a tej, az iskolai szünetekben éppen ezért némi sajt eladásával keresett némi mellékest, amit aztán a háromlábú malacperselyében tárolt. A környezete éppen annyira ismerte Higanyt, mint amennyire Higany ismerte fel a környezetét. Tudni való, amikor először hallotta az iskolában azt a szót, hogy környezetismeret óra, valami olyasmit értett alatta, hogy bemutatkoznak egymásnak az osztálytársak, ki ki elmeséli titkait és hogy hol van a bunkere a vasúti töltés mellett, de csak fenyőtobozokról beszéltek jobbára ezeken az órákon, amit a decemberi hónapok kivételével Higyany álhatatosan ugyan, de leszart.
Higany egyik mániája az volt, hogy nagyon szerette ha számára ismeretlen illetve idegen emberek mondják ki a nevét. Ezért szerette a kémia órákat és a a tévében az időjárás jelentést, a kedvenc része az volt amikor ahhoz a frázishoz ért a meteorológus, hogy "a hőmérő higanyszála". Higany kedvenc háztatartási gépe egy hűtőszekrény volt, aminek nagy ajtaját izzadós, zsíros kezével folyton összemaszatolt. El sem tudta képzelni, hogy vannak olyan barbár népek, akknek nem evidens, hogy egy hűtő színe csak is fehér lehet. Cipőt pedig úgy vette le, hogy nem oldotta ki a fűzőit, hanem az egyik cipő talprészét a másik cipő sarokrészéhez illesztve feszegetni kezdte, közben egyik kezével az ajtófélfába kapaszkodott, mindig ugyanúgy, ezért aztán mostanra már ki is kopott ott a festék egy kéz formában. A töpörtyű is inkább stiláris okok miatt volt Higany kedvenc étele. Egyéb okok is vannak persze, mint mindig persze, úgy kell ezt most érteni. Higanynak volt egyszer egy autóbalesete és elveszítette az eszméletét, rövidebb időre az emlékezetét is. Négy hónap után az első jelentéssel bíró szó ami elhagyta a száját, az a töpörtyű volt, amit akkor mondott ki, amikor a nővér a feje alatti párnát igazgatta, föléhajolva mellkas tájt, köpenye megereszkedett, szabad utat teremtve a fotonoknak fent említett nővér mellbimbói és Higany szemei között.
Aztán szépen helyre jött, az emlékezete is helyre állt, később pedig már a jövőt is látta - zárójelesen: rövidebb ideg életközösséget alakított ki a nővérrel, aki később egy jugoszláv hajóskapitányért dobta őt.
Jövőbe látását inkább tudomásul vette, mint tekintette lehetőségnek. A legbüszkébb akkor volt, amikor napra és órára pontosan megtudta mondani előre, hogy mikor léptetik át az ötezredik fehér színű Lada személygépkocsit. Ha mindennek elmesélésére társaságban kérték, akkor nem felejtette el megemlíteni, hogy a vonatot vezető masinisztát Uray Andornak hívták és iszákos, kötekedő ember hírében állt.
Higany egyébként nem volt társasági ember, legjobban az erkélyen, egyedül szerette tölteni az idejét, szerette a napos időket, olyankor nagyítót tartott magánál, és az asztalon lévő lilmlomokra, újságokra égetette apró lukakat amíg meg nem unta. A lakásában még nem járt senki, ha barátai meglátogatták, velük az ajtóban beszélt, ha túl hosszadalmasnak ígérkezett a párpeszéd, akkor a fekete-piros műbőrpuffokat vitte ki az ajtó elé, meg a kis dohányzó asztalt, ami olyan hosszú volt, hogy kissé belógott Torda néni ajtajába.
Azt hiszem Higanyról már majdnem mindnet elmondtam, amit érdemes volt. Kivéve egyet, az pedig mind közül a legfontosabb. Higany nincsen, de úgy nincsen, hogy nem merül fel az, hogy például mi lenne, ha volna, ezért aztán senkit nem rág a bánat, hogy mi lenne, ha mégis lenne, mert így még csak nem is hiány, ha van is, akkor az csk inkább olyan formán definiálható, hogy feltételezhetetlen többlet, de ilyen meg nincsen.
Azt hiszem a legtöbben ezért szeretik Higanyt.
2006. február 21., kedd
A traum-i strófa én nekem: bizonyosság, hogy létezem.
////////////////////////////////////////////////////////////
Süt a napom hét ágra,
a kocsmák meg még zárva.
A szememben forgó képek,
lett asztalom: rezervéted.
Négyes, hatos jöjj elő,
mondja a sok bliccelő,
ából jutnának már bébe,
nem lehet még világvége,
hiszen
a boltokban a sok tévé
hirdeti hogy futballvébé
lesz a nyáron, ne sírj babám,
labdába se rúg a hazám.
A Mättheus mind e közben,
nőket stíröl, akik többen
mondják
nincsen kupak a banánon,
éljünk kopakobanánán.
Szidom is az Árpádot,
- mi az hogy a Kárpátátok
alá jött, de minek maradt?
hogy legyek így magam alatt?
Százat lépnek, attól fázom,
egy múmia a plakáton,
azt állítja: most ez rosszabb,
úristenem hova fossak?
Mert kevés az illem, hejj,
de drágább a zacskós tej,
meg az úton sok a kátyú,
de legalább egyirányú.
Pincér! - Alá Szógája,
borom alá szódája. Hejj.
2006. február 20., hétfő
Alapállítás: mindenki utál dolgozni, a munka emberidegen. Persze, hogy tagadod, így neveltek. (a munka, becsület és dicsőség dolga, meg nemesít, és érezd magd jól, ha te lehetsz egy szolga, egy olyan házban amiben jóformán senki sem lakik és a lelked is hálni jár) Elveszíted a munkád, aztán a fejed, aztán kiderül az, hogy nincs az amit úgy hívtál, hogy a helyed. Hova menjek még? Mi van ha a föld mégis tányér alakú, és addig húzódok félre nektek, hogy leesek? Vagy alulról megkapaszkodom, mint a legyek a plafonon? Nem kérdezem, hogy mi a cél ezzel. Tudom, hogy nincs ez végig gondolva, a rákos sejt sem gondolkodik azon, hogy amit tesz abba végül önmaga pusztul bele. Nem tudom, nem tudom, nem tudom, hogy mi a helyes, nektek már rég nem akarom tudni, és gyűlöllek titeket amiatt, hogy magamtól is megtanítottak undorodni. Azt, hogy ki tudom mondani, semmirekellő. Az ők adták ezt a mondatot a számba, ne higgyetek nekem. Szétmorzsolnak a napok.
2006. február 18., szombat
Minden történet úgy kezdődik, úgy kezdődhet, hogy igényed lesz rá, és úgy hogy rettentően elkezdesz félni, de ez utóbbit álnok álhatatossággal, ám könnyeden elfedni próbálod. Első sorban magad elől, de mások előtt is láthatatlan lesz a félelem, ez azonban nem szándékolt, csupán az előbbiből adódik. Gyakorlatilag mindentől lehet félni, de tényleg. Időről időre felelevenítendő tudás ez. Olyan mint egy utazás, abból is az a fajta, amit nem akarsz, ami távolodás onnan, ahol a legjobban szeretsz lenni. Ugyanakkor magát az utazást meg szereteni lehet, a haladás érzete miatt. A mocskos ablakokon beszűrődő kintet, a télvégi lucskot ahogy a cipők réseibe lopózik, a többiek arcát, ahogy szinkron bambultok. A két idegent, a két japánt a peronon, akik ha egy percük is akad amelyet tartalmatlannak vélnek, valami bigyót ragadnak, ami villog vgy zenél és nyomkodni lehet, és a böröndjükben a puloverek rovására van nagyobb választék a bigyókból, az izékből a ketyerékből. A japánok talán így kergetik el a félelmeiket, a nyakuk köré tekergőző, torkukat csiklandozó nihilt. A lányon tiszacipő van, a fiún nike, az ország, mint a cipőultúrák olvasztótégelye. El sem hinném, hogy majd ők - a japánok egyszer meg tudnak halni. Valahogy ez az érzésem van, hogy ha egy kicsit rosszabbul vannak, akkor kinyitják a böröndjeiket és nyomkodnak valami gombot az antihalál2 kettő játékot betöltik a zenélő, villogó bigyóikba és mennek tovább. Vagy ha mondjuk egyáltalán nem tudják azt hogy mi van, akkor megkeresik a semmitsemakaroktudni legújabb verzióját, és nyomkodnak, ki se néznek. Nem a zárt világ undorítja őket, nem kinyitni akarják, nem elviselhetővé akarják tenni, hanem berendezik nyomtatott áramkörökkel, gombokkal, holott villózással, holott csipogással. Én is játszom, azt játszom, hogy elhiszem; jó nekik. Két feltételes megálló között pedig felberregek belül.
2006. február 13., hétfő
2006. február 12., vasárnap
2006. február 9., csütörtök
nem lehet itt élni.
nem lehet itt élni.
nem lehet itt élni.
hol kell, hol lehet.
Nem tudok írni, nyavalyás vagyok. Nyavalyás vagyok, ez nem leírható. Mégis leírtam. Megsért engem egy szabály. Erősítem a kivételt. Néha négy nap olyan sok tud lenni.
Isten laza, csalárd.
2006. február 8., szerda
2006. február 4., szombat
Változásra való igényünk, rendre a mobilszolgáltató változtatásban csúcsosodik ki, ha eljut addig. Jó nekünk. Mohács és Kánaán.
2006. február 3., péntek
2006. február 2., csütörtök
Cirmos ciszta jaj, hasadban a baj, ott látom a tajkártyádon, most lesz neked jaj.
Így folydogált el a mai nap, belső dudorászással telve, sok kerekded szó akarta elhagyni az ajkam, de én ellenálltam az elengedhetetlen neonok alatt. Fura hogy semmi, de semmi kétségbe esést nem lehet kitapintani, bár orvosilag igazoltan rossz májú vagyok. Eddig is tudtam, eztán sem lesz máshogy, csak most már van róla papír. Papírország, papírtigris.Tudni fogom a bentet, a kintről beszüremlőt, a foltot a filmen, a felháborodást, a kérdést amire nem lesz válasz. És azt is, hogy majd egyszer megértem mitől ilyen pokolian könnyű mindez. Fogalmam sincs milyen amikor nem. Egyszerűen nem tudok vagy nem akarok emlékezni rá. Nekem térkép e máj.
"Jó az uram, a mája csupa ciszta, nem sírom a leányságom vissza" - ezt az asztali áldást hímezze meg kisnagysád.